تبلیغات
( ویکی نیکشهر ) حبیب الله رضائیان - گامی دیگر در تحقق وعده های رییس جمهوری/ زنان فرماندار در دولت یازدهم
 
( ویکی نیکشهر ) حبیب الله رضائیان
تنویر افکار عمومی ، شفاف سازی و بیان واقعیت هاست. بدون توهین و افتراء ( بیرون از گود )
درباره وبلاگ


هدف ما : تنویر افکار عمومی ، شفاف سازی و بیان واقعیت هاست. هرچند هر واقعیتی گفتنی نیست. ولی به دنبال آن هستیم که آنها را بیان کنیم . ( بیرون از گود)
.................................
دوستان می توانند با ایمیل و یا واتس آپ به شماره تلفن 09155453847 عکس و یا تصاویر ویژه و خبری خود را برای ما ارسال نمایند تا به اسم شما منتشر نماییم.مدیر وبلاگ : حبیب الله رضائیان habibollah2@yahoo.com
مطالب اخیر

گامی دیگر در تحقق وعده های رییس جمهوری/ زنان فرماندار در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- دولت یازدهم با درک نقش فعال و پویای زنان و توانایی های آنان در جامعه، انتصاب زنان را در بخش های مختلف مدیریت های اجرایی کلان و میانی از جمله فرمانداری ها در سطح کشور آغاز کرده است.

نگاهی به ترکیب جمعیت، فارغ التحصیلان و نیروهای متخصص و کارآمد کشور نشان می دهد زنان می توانند نقش عمده ای را در توسعه پایدار ایفا کنند و دولت تدبیر و امید با رعایت اصل شایسته سالاری بدون تبعیض بر آن است تا از استعدادها و ظرفیت های زنان جامعه در حوزه های مختلف مدیریتی استفاده کند.

در کنار نیروی انسانی متخصص و کارآمد زن در کشور، زنان از قومیت های مختلف پا به پای مردان ، سهمی بالایی در توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان ایران داشته اند و از بدو انقلاب تا کنون نیز حماسه های فراوانی خلق کرده ند.

رییس جمهوری در دوران تبلیغات انتخاباتی اش بارها عنوان کرد که در دولت خود تقویت جایگاه زنان و نگاه برابر به استعدادهای علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مدنظر است. اینکه زنان بخواهند در خانه یا بیرون از خانه کار کنند اساس این گفتار ناپسند است چرا که انتخاب با خود آنان است و زنان برای برگزیدن نقش خود نیازی به قیم ندارند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: در پنج سال گذشته، 23 درصد از حضور زنان شاغل کاسته شده است، باید نسبت اشتغال زنان با نسبت اشتغال به تحصیل آنها برابری کند و در دولت آینده این نسبت نزدیک می شود.

وی ادامه داد: موضوع زنان باید مورد توجه قرار گیرد، زن در یک جامعه فعال است و کار می کند اما در عین حال کاری برابر انجام می دهد و حقوقش متفاوت است.

رییس دولت یازدهم از ابتدای آغاز به کار خود با تاکید بر نقش زنان در عرصه های مدیریتی کشور، معاون رییس جمهوری در امور حقوقی و معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست را از زنان انتخاب کرد.

یکی از پرمسوولیت ترین وزارتخانه های قوه مجریه ، وزارت کشور است چرا که به غیر از توجه به موضوعات سیاسی باید مقوله های اجتماعی، استانی ، اقتصادی و فرهنگی نیز توجه داشته باشد.

وزارت کشور با داشتن زیر مجموعه های استانداری ها، فرمانداری ها و بخشداری ها کارهای سنگین تمام مناطق را به دوش می کشد و این تقسیم بندی را در هر نقطه به عهده تیم مدیریتی قابل اطمینان واگذار کرده است.

استانداران در هر استان به عنوان روسای آن منطقه فعال هستند و فرمانداران نیز در شهر خود حیطه مسئولیتی بسیار گسترده ای را دارند.

از فرماندار نیز در چارچوب ساختار دستگاه های اجرایی به عنوان نماینده عالی دولت در یک شهرستان یاد می شود که مسوولیت خطیر و حساسی را عهده دار است.

توجه به توانمندی زنان در بخش های مختلف مدیریتی شهرستان ها از انتصاب چهار فرماندار و یک معاون استاندار زن به عنوان نماینده عالی دولت در استان های سیستان و بلوچستان، گلستان و هرمزگان کلید خورده است.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، توجه به توسعه یافتگی یکی از ملزومات دولت به حساب آمد که وزیر کشور بر آن تاکید کرد.

شاید این بار این توسعه یافتگی در جای جای ایران با گماردن افراد توانمند در حال شکل گیری باشد اما برای منطقه ای همچون سیستان و بخش و شهرهای آن مدیریت توانمند یکی از ملزومات محسوب می شود.

در همین باره انتخاب استانداران و فرمانداران با نگاه توسعه ای مد نظر واقع شد و به همین منظور این رویکرد برای انتصاب آنان جزو اولویت ها قرار گرفت.

بر همین مبنا در استانی همچون سیستان و بلوچستان که نیازمند همت بیشتری بود مدیران و فرمانداران توانمند برای کار انتخاب شدند.

برای نخستین بار در یک فاصله زمانی کوتاه ، آن هم در استانی ماند سیستان و بلوچستان که نیازمند تلاش بی شمار است یک معاون استاندار و دو فرماندار از بانوان به عنوان فرماندار انتخاب شده اند.

ˈ زهرا اربابیˈ به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان معرفی شد و به عنوان نخستین زن، سکان امور این حوزه را در استان در دست گرفت.

اربابی متولد 1344 دانش آموخته رشته مدیریت بازرگانی در مقطع دکترا، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان و عضو غیر موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار است و پیش از این نیز علاوه بر مسوولیت های اداری و مالی، رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد زاهدان بوده است.

ˈمعصومه پرندوارˈ و ˈحمیرا ریگیˈ نیز دو بانویی هستند که به عنوان فرماندار برای مناطق هامون و قصر قند برگزیده شده اند.البته این دو بانو پس از برگزیده شدن حلیمه عالی به عنوان نماینده مردم زابل در مجلس و سامیه بلوچ زهی به عنوان شهردار سرباز انتخاب شده اند.

معصومه پرندوار با 14 سال سابقه خدمت در استانداری سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی، دانش آموخته رشته جغرافیا در مقطع کارشناسی ارشد است. وی متولد سال 57، متاهل و دارای یک فرزند است که اکنون به عنوان فرماندار هامون انتخاب شده است.

حمیرا ریگی نیز از جامعه بانوان بلوچ و اهل سنت سیستان و بلوچستان متولد 1354 است و افزون بر 20 سال تجربه در دستگاه های مختلف از جمله رییس اداره بهزیستی و بخشدار مرکزی چابهار مجموعا به مدت هفت سال داشته است که حال باید فرمانداری منطقه قصر قند را بچرخاند.

نوبت انتصاب فرماندار زن پس از استان سیستان و بلوچستان به استان گلستان رسید و مرجان نازقلیچی از زنان کارآمد این استان بر صندلی فرمانداری بندر ترکمن تکیه زد.

وی از کارمندان باسابقه فرمانداری بندر ترکمن بوده و در سال های 83 و 84 نیز به عنوان بخشدار مرکزی این شهرستان فعالیت می کرد. 

وزارت کشور همچنین یک زن را به عنوان فرماندار شهرستان قشم در استان هرمرگان منصوب کرده است که وی از خانواده شهدا و سوابق علمی و اجرایی بسیاری را در کارنامه خود دارد.

قائم مقام وزیر کشور در این زمینه به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: تاکنون چهار فرماندار و یک معاون استاندار از میان بانوان انتخاب شده اند که این انتصابات در راستای سیاست های اعلام شده از سوی رییس جمهور بوده است.

حسینعلی امیری با بیان این که رییس جمهوری در شعارهای انتخاباتی اعلام کرد که بانوان در پست های مدیریتی استفاده می کند، اظهار داشت: این چهار زن که به عنوان فرماندار و معاون استاندار منصوب شده اند، افرادی تحصیلکرده و دارای تحصیلاتی در دو یا سه رشته دانشگاهی هستند و برخی نیز تجربه کار بخشداری را داشته اند و بر اساس مصاحبه های صورت گرفته در وزارت کشور از شایستگی های لازم برخوردار بودند.

وی ادامه داد: در موضوع انتصاب بانوان در پست های مدیریتی بجز بعضی موارد که خاص آقایان است و با شرایط بانوان مطابق نیست، در جاهایی که منع شرعی و منع قانونی وجود نداشته باشد از نظر ما انتصاب بانوان ایرادی ندارد.

سخنگوی وزارت کشور گفت: پیشنهاد انتصاب فرمانداران از ناحیه استانداران صورت می گیرد و اگر در استان های دیگر نیز استانداران صلاح بدانند از زنان به عنوان فرماندار استفاده کنند، منعی از نظر ما ندارد.

البته دیگر وزارتخانه ها و سازمان های کشور نیز در انتصاب مدیران زن کم نگذاشته اند و هرکدام با توجه به موقعیت کاریشان، بانوان کارآمد را در پست های کلیدی و مدیریتی منصوب کرده اند. 

این رویکرد نشان می دهد دولت تدبیر و امید برای انتصاب مدیران اجرایی در سطح کشور نگاه جنسیتی ندارد و زنان و مردان شایسته مناصب مختلف می توانند در چرخه مدیریتی به کار گماشته شوند.

وعده های دولتمردان در توجه به زنان کارآمد در حال تحقق است و این انتصابات آغازی برای واگذاری مدیریت های اجرایی به زنان محسوب می شود تا دیگر جایی برای اعمال سیاست های تبعیضی در این عرصه نباشد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 09:32 ق.ظ
همیشه می خواستم با وبلاگ هایی مثل وبلاگ تو تبادل لینک کنم تا وبلاگ هامون پیشرفت کنه. موافقی عزیزم؟
پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 09:02 ق.ظ
سلام خوبی . وبلاگ تحسین بر انگیزی دارین . امیدوارم همیشه موفق باشی . لطفا به منم سر بزن . خوشحال میشم تبادل لینک کنیم
چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393 11:02 ق.ظ
اگه لینکت رو توی لیست وبلاگهای دوستانم ثبت نکنی دیگه بهت سر نمیزنم گفته باشم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ویکی نیکشهر