تبلیغات
( ویکی نیکشهر ) حبیب الله رضائیان - شیشه عمرجوانان دردست قاتل«شیشه ای»
 
( ویکی نیکشهر ) حبیب الله رضائیان
تنویر افکار عمومی ، شفاف سازی و بیان واقعیت هاست. بدون توهین و افتراء ( بیرون از گود )
درباره وبلاگ


هدف ما : تنویر افکار عمومی ، شفاف سازی و بیان واقعیت هاست. هرچند هر واقعیتی گفتنی نیست. ولی به دنبال آن هستیم که آنها را بیان کنیم . ( بیرون از گود)
.................................
دوستان می توانند با ایمیل و یا واتس آپ به شماره تلفن 09155453847 عکس و یا تصاویر ویژه و خبری خود را برای ما ارسال نمایند تا به اسم شما منتشر نماییم.مدیر وبلاگ : حبیب الله رضائیان habibollah2@yahoo.com
مطالب اخیر
روزنامه سیستان وبلوچستان/ مصرف مواد مخدر صنعتی در میان جوانان معضلی است که این روزها گریبانگیر بسیاری از خانواده ها شده است. سونامی مصرف مواد مخدر که پس از تصادف، سکته قلبی و سوختگی چهارمین عامل مرگ و میر شناخته می شود جمعیت جوان کشور را نشانه گرفته و ضربه بزرگی را بر پیکر این جامعه هدف وارد کرده است.

گرایش به مصرف مواد مخدر در میان جوانان در حالی است که هر روز استقبال این قشر، از مواد مخدر صنعتی با انواع و اقسام جدیدتر و متنوع تر بیشتر است.

سهولت در مصرف و قابل دسترس بودن این مواد از عمده دلایل گرایش جوانان به مواد مخدر صنعتی بوده است. بر اساس آمار و اطلاعات تمایل نوجوانان و جوانان به مصرف مواد اعتیاد آور صنعتی سبب پایین آمدن سن اعتیاد در کشور شده است.

در حالی که معضل اعتیاد به مواد مخدر به طرز عجیبی در جامعه رشد کرده و آمار جوانان مصرف کننده نیز افزایش یافته است این مهم برای مسئولان و خانواده ها زنگ خطری جدی محسوب می شود.

روزانه 7 تا 10 مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر در کشور گزارش و سالانه 10 میلیارد تومان خسارت اقتصادی بر کشور وارد می شود.این معضل از منظر اجتماعی نیز سبب افزایش جرایم و آمار معتادان و زندانیان می شود.

اثرات مخرب مصرف مواد مخدر در حالی است که سیستان و بلوچستان به عنوان پنجمین استان مصرف کننده این مواد نیز خواه ناخواه تحت تاثیر تبعات سوء مصرف آن قرار گرفته است.

براساس اطلاعات عنوان شده توسط مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر استانداری سیستان و بلوچستان «شیشه» پرمصرف ترین ماده مخدر صنعتی در استان به شمار می آید.

هیجانات کاذب، سرخوشی های موقت، احساس قوی بودن و غیرقابل دسترس بودن از جمله احساساتی است که ذهن و روان افراد مصرف کننده این ماده مخدر را درگیر کرده و سبب گرایش جوانان به مصرف این ماده مخدر شده است.

«شیشه» و جوانان

شیشه به عنوان یکی از مخرب ترین مواد مخدر صنعتی شناخته می شود که متاسفانه به دلیل عدم آگاهی جمعیت زیادی از جوانان استان را مجذوب خود کرده است.

دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استانداری سیستان و بلوچستان که چند روز قبل تغییر جایگاه داده است، می گوید : در آمارهای جهانی بالغ بر 250 میلیون نفر در جهان مبادرت به مصرف مواد مخدر می کنند.

«محمدحسین اشرفی» ادامه می دهد: بنا بر آمار، فروش مواد مخدر سالانه 4 هزار و500 میلیارد دلار در جهان گردش مالی ایجاد می کند و در واقع بعد از نفت و اسلحه، مواد مخدر بزرگترین تجارت را به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول عنوان می کند: در این میان سیستان و بلوچستان که هم مرز با بزرگترین تولیدکننده و پرورش دهنده خشخاش در جهان است در معرض آسیب های بیشتری قرار دارد.

اشرفی خاطرنشان می کند: در جامعه آماری از 175 معتادی که در سال گذشته مورد آزمایش قرار گرفتند مشخص شد، 86 درصد این افراد معتاد به ماده مخدر «شیشه» هستند.

وی بیان می کند:براساس این آمارها ماده مخدر صنعتی شیشه بیش از سایر مواد سنتی و صنعتی مورد استقبال جوانان استان قرار گرفته است.

دکتر «ضیاء سعیدی»، عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان می گوید: مواد مخدر سنتی دارای علایم «خماری» یا محرومیت از مواد است درحالی که ماده محرک صنعتی مدت های طولانی پس از آخرین مصرف، علایم محرومیت از مواد یا «خماری» را بروز نمی دهد.

وی اضافه می کند: از طرف دیگر مصرف مواد مخدر سنتی نیاز به محل و وسایل خاص دارد، در حالی که ماده صنعتی «شیشه» را می توان در هر محل و تنها با یک وسیله ساده مصرف کرد.

وی تصریح می کند: مواد مخدر سنتی دارای بوی مخصوص و قابل تشخیص است، در حالی که مواد محرک صنعتی غالبا بو ندارد و اطرافیان قادر به تشخیص آن نیستند.

این مدرس دانشگاه اظهار می کند:مواد مخدر سنتی مثل تریاک، هروئین و سایر فرآورده های آن، معمولا دارای آثار و عوارض جسمانی زودرس و مشخصی است یعنی فرد مصرف کننده به سرعت تکیده و لاغر می شود اما مصرف کنندگان «شیشه»، به جز تغییر در اندازه و ابعاد مردمک چشم، نشانه های جسمی مشخصی ندارند.

دکتر ضیاء سعیدی متذکر می شود : پرحرفی و پرفعالیتی نیز جزئی از تغییرات رفتاری مصرف کنندگان شیشه است که سبب بروز توهم ، اختلالات و انجام رفتارهای پرخطر می شود و در درازمدت نمایان می شود.

«از همه بدتر و مهم تر این است که مواد مخدر سنتی دارای علائم «خماری» است یعنی فرد از آخرین مصرف دچار علائم ناخوشایندی مثل آب ریزش چشم و بینی، بی قراری، دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی و... می شود درحالی که فرد مصرف کننده شیشه مدت‌های طولانی و حتی تا یک ماه پس از آخرین مصرف، علائم محرومیت از مواد را نشان نمی دهد.»

وی معتقد است به همین دلیل خانواده ها و اطرافیان به ندرت می توانند اعتیاد فرزندانشان به «شیشه» را تشخیص دهند و در صورت شک کردن به فرزندان خود به دلیل آگاهی نداشتن از نحوه خماری در شیشه، تصور می کنند که فرد مورد نظر معتاد نیست چراکه دچار علائم خماری نشده است.

3 درصد استان درگیر اعتیاد

نفوذ مواد مخدر صنعتی خصوصا شیشه در میان بخش عظیمی از جوانان نگرانی های بسیاری را ایجاد کرده است که ضروری است برای جلوگیری از نفوذ بیشتر این ماده مخدر اقدامات موثری صورت گیرد.

دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استانداری استان می گوید: در سال گذشته 4 هزار قرص روان گردان و یک کارگاه صنایع روان گردان در ایرانشهر کشف و معدوم شده است.

اشرفی اظهار می کند: علاوه بر آن در سال گذشته 128 تن مواد مخدر طی 648 عملیات کشف شد که در 300 عملیات درگیری مسلحانه اتفاق افتاد.

وی ادامه می دهد: اگرچه بیشترین استقبال از ماده مخدر شیشه بوده است اما بیشترین فراوانی در کشف مربوط به تریاک، حشیش و بعد از آن هروئین است.

این مقام مسئول تصریح می کند: علاوه بر آن در عملیات های پاکسازی در سال گذشته 54 نقطه پاکسازی و در این پاکسازی ها 5/2تن مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

وی تصریح می کند: آماری از تعداد واقعی معتادان به مواد مخدر صنعتی در استان وجود ندارد اما براساس آمار می توان گفت بیش از 3 درصد جمعیت استان را معتادان تشکیل می دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان می‌گوید:به نظر می رسد برای جلوگیری از گسترش اعتیاد به یک عزم ملی نیاز است زیرا در حالی که به دنبال این هستیم که «شیشه» را چگونه درمان کنیم، هر روز ماده مخدر جدیدی وارد بازار می شود.

دکتر ضیاء سعیدی با تاکید بر این که جنایت، جرم، فحشا، قتل، دیگرکشی و خودکشی از اثرات مصرف این ماده مخدر در جامعه است، بیان می کند: هیچ ماده مخدری مانند شیشه نیست که به این شدت بر سیستم اعصاب مرکزی و عملکرد رفتاری شخص اثر تخریبی داشته باشد.

این روان شناس معتقد است : فرد مصرف کننده این ماده مخدر تحت تاثیر هذیان های ناشی از مصرف به هر جرم و جنایتی حتی در قبال خانواده خود نیز دست خواهد زد.

وی، آگاهی نداشتن، تنوع طلبی و حس کنجکاوی را از دلایل روی آوری قشر نوجوان و جوان به عنوان گروه های پرخطر به مصرف ماده مخدر ذکر می کند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این که در گذشته افراد ۳۵ سال به بالا، آن هم در قشری خاص مخدرهایی همچون «تریاک» ، مصرف می کردند،عنوان می کند: امروز علاوه بر اینکه  سن مصرف این مواد پایین آمده، نوع مواد نیز از مخدرهای سنتی به صنعتی تغییر یافته است.

همراهی مسئولان،همدلی خانواده ها

پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان به مواد مخدر صنعتی نیاز به اطلاع رسانی دقیق خانواده ها و همراهی آنها با مسئولان امر دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان می‌گوید: فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی به ویژه در میان نوجوانان و جوانان از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از گرایش به مصرف مواد مخدر است.

دکتر ضیاء سعیدی اظهار می کند: خانواده ها باید با بهره گیری از فرهنگ فاخر دینی و ملی خود با فرزندان شان تعامل مناسبی را ایجاد کنند و برنحوه ارتباط آنان با دوستان و هم سالان نظارت بیشتری داشته باشند.

وی عامل بخش اعظم مشکلات اجتماعی اتفاق افتاده در استان را معتادان خیابانی می داند و می افزاید: وجود این افراد ولگرد در خیابان ها و معابر عمومی مشکلات عدیده ای را برای شهروندان به وجود می‌آورد.

«مسئولان امر برای پیشگیری از گرایش جوانان به اعتیاد پیش از هرکار باید این افراد را از محلات و مناطق پرخطر جمع آوری و در کلینیک ها و مراکز ترک اعتیاد نگه داری کنند.»

این مدرس دانشگاه بر گسترش مهارت های زندگی اجتماعی برای تمام اقشار به ویژه نوجوانان و جوانان تاکید می کند و می گوید: باید مهارت های مقابله با آثار مصرف مواد مخدر به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود.

دکتر ضیا سعیدی بر نظارت بر کلینیک ها و کمپ های ترک اعتیاد نیز تاکید و تصریح می کند: باید نظارت کافی بر این گونه اماکن انجام شود تا درمان خودسرانه انجام نشود.

دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استانداری استان عنوان می کند: این تهاجم در حال نفوذ به جوامع جوان کشور است که باید همه نهادها برای جلوگیری از رشد و نفوذ آن اقداماتی را هماهنگ با ستاد در دستور کار خود قرار دهند.

اشرفی تصریح می کند: در راستای مبارزه با مواد مخدر مرکز ماده 16 زنان و مردان در استان راه اندازی شده است که معتادان جمع آوری و پس از طی تشریفات قانونی برای نگهداری و دریافت لوازم بهداشتی به این مراکز منتقل می شوند.

وی عنوان می کند: ستاد چندین مرکز ترک اعتیاد میان مدت و کوتاه مدت را نیز راه اندازی کرده است که در این مراکز به افراد معتاد خدمات درمانی و دارویی ارائه می دهد.

وی خاطرنشان می کند: در بحث اقدامات فرهنگی 330 میلیون اعتبار به ستاد استان تعلق گرفته که این اعتبارات به بهزیستی و سازمان تبلیغات اسلامی برای اقدامات فرهنگی اختصاص یافته است.

وی اظهار می کند: جلوگیری از پیشرفت مواد مخدر درمیان جوانان علاوه بر اینکه هماهنگی و همکاری بین نهادها و ادارات را می طلبد، همدلی و همراهی خانواده ها را نیز نیاز دارد.

گرایش بیش از حد جوانان استان به ماده مخدر صنعتی شیشه نگرانی بسیاری را به وجود آورده است به طوری که بسیاری از کارشناسان و روان شناسان مدعی اند اگر برنامه ای راهبردی و موثر برای مبارزه با معضل اعتیاد جوانان تدوین نشود تبعات حاصل از مصرف مواد مخدر آن هم در استانی که در مسیر ورود این مواد از کشور تولیدکننده آن یعنی افغانستان قرار دارد، جبران ناپذیر خواهد بود.


نوع مطلب : گزارش، بهداشت و سلامت، اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ویکی نیکشهر